Nie ma butelki bez korka

cork (15)

Mokradło. Dokładnie to oznacza nazwa miasta; drugiego co do wielkości w Republice Irlandii (trzeciego, jeśli bierzemy pod uwagę całą wyspę). Rzeka Lee przecinając centrum rozbiega się w dwie strony wykrawając wyspę; doskonałe miejsce handlowo-wypoczynkowe. Za tę atrakcję pozwala sobie podtapiać miasto. Statystyka? Sto razy licząc od połowy XIX wieku. Ale są worki z piaskiem i irlandzka cierpliwość lodołamacza.

cork (29)

cork

Spokojne i dostojne przegląda się kolorowymi frontami w portowej wodzie, ale ma też swoje cudne zakamarki i tajemnice. Mieszkańcy są przekonani, że nie ma drugiego takiego miasta. Jeden z czołowych irlandzkich komików zastanawiał się co by było gdyby Neil Amstrong był Irlandczykiem urodzonym w tym mieście i właśnie postawił nogę na księżycu. Najprawdopodobniej jego słowa brzmiałyby „No cóż, to nie Cork”.

To tutaj urodziła się najsłynniejsza kobieta będąca piratem na karaibskich wodach, stąd pochodził ojciec Henrego Forda i inni nie mniej ważni dla kraju ludzie, których kompletnie nie kojarzę. Miasto, podobnie jak Dublin, miało swojego szeryfa (serio, serio!).

Miało tego! Miało artystę, który rzeźbił w kamieniu alegoryczne figury, tworzył nagrobki i zaprojektował kościół. Ale mało kto wie o niewielkiej, a bardzo ważnej pracy w jego dorobku. Można ją znaleźć na  Patrick’s Street 124, tuż przy chodniku. Napis na misce jest w języku irlandzkim. Właściciel restauracji, przy której Seamus Murphy postanowił umieścić swoje skromne, ale jakże ważne dzieło zwrócił uwagę, że nie wszyscy będą wiedzieli co napis oznacza. Artysta miał odpowiedzieć: sądzę, że psy nie będą miały z tym problemu. Tak, to miska na wodę z wyrytym słowem Madraí, co tłumaczy się z gaelic jako psy.

cork (3)
Łatwo przeoczyć to dzieło

cork (2)

cork (23)
Co prawda nie jest to ten kościół, ale roślinność na szczycie wprawiła mnie w zachwyt

 

 

Znany też jest Kłamca o Czterech Twarzach, zaprzestał na jakiś czas swojego niecnego procederu, ale na prośbę mieszkańców został zdyscyplinowany i przywrócony do pracy. Mowa o zegarze na czterech ścianach wieży kościoła świętej Anny: każdy z nich, swego czasu, pokazywał ciut inną godzinę.

 

 

 

 

 

Mieszkańcy mówią o sobie Corkonians, a kiedy proponują „powinniśmy się umówić na kawę” nie deklarują, że spotkanie powinno odbyć się dziś, w tym tygodniu czy przyszłym roku. Generalnie znaczenie słów jest tu dość swobodnie traktowane. Słyszysz mięta (mint) i do głowy ci nie przyjdzie, że ktoś mówi „świetnie”, toporek (hatchet) w ogóle nie kojarzy mi się ze słowem „znakomity”, „wciągać kreskę” (doing a line) to wyjść z kimś/spotkać się.

Nazywane The Rebel County już od XV wieku. Zamieszkujący tu ród uważał się najbardziej irlandzkim z irlandzkich. Potomek tej rodziny sprawił, że okręg zyskał przydomek „rebeliancki”: pewnego razu stwierdził, że Henry VII nie jest królem i ma on swojego kandydata, ale został uciszony. Potem pojawił się drugi kandydat, którego hrabia poparł, ale bunt został szybciutko spacyfikowany, a nazwa pozostała. Odświeżano ją podczas kolejnych zrywów i strajków

Trasa, którą wybrałam zaczyna się na dworcu kolejowym Cork Kent. Podmiejska kolej jest punktualna, a obsługa dworca przeurocza. Podstawiony transport zastępczy zatrzymywał się w dowolnym miejscu na prośbę wysiadających pasażerów.

 

cork (28)

cork (27)
Tradycja i nowoczesność

Do wyboru mamy wspinanie się na południowy stok miasta, skąd widać całą jego panoramę z rzeką i nierzadko cumującymi statkami

cork (26)
Poniewiera się gdzieś po folderach zdjęcie zrobione w tym samym miejscu dziesięć lat wcześniej. Kiedyś je znajdę, żeby sobie porównać

Lub zejście od dworca w lewo i na dół, do centrum przechodząc przez jeden z 29 mostów, które Cork przerzuciło przez krnąbrną rzekę. Dużo? No jasne, że tak! Na całej rzece Lee jest ich 42.

cork (11)
Nawet pochmurny dzień jest tu piękny

Z tego miasta wypłynął pierwszy transatlantyk kursując na trasie Cork-Nowy Jork  (bo porty się rymowały?)
To tutaj znajduje się najwyższy wieżowiec Irlandii; widziałam osobiście, ale musiano pokazać mi go wcześniej palcem. The Elysian wznosi się na oszałamiającą wysokość siedemnastu kondygnacji. Na wsi takiego nie mamy (zdjęcia również nie posiadam, ale mogę zrobić, jeśli ktoś potrzebuje ;)).

cork (24)
Mimo, że szczelnie upakowane budynkami, nie jest klaustrofobiczne dzięki rzece i takim rozwiązaniom

Cork zachwycił mnie nie tylko ogólnymi planami, ale czymś, na co bardzo często poluję: detalami. A że do tego lubię ciekawostki (i kawę!), więc miasto uważam za absolutnie fantastyczne.

cork (12)

Czytaliście What’s you number?  Cork ma ulicę, która nazywa się 98. Bo czemu miałaby się tak nie nazywać?

cork (14)
Portowe miasto, więc dość mocno wieje 😉

cork (13)cork (16)cork (17)

cork (18)
Centrum miasta, a dopiero przy czwartej wizycie zauważyłam 😀
cork (21)
Zielona wyspa. Mchy, porosty i dzikie ogrody

cork (25)cork (22)

cork00
Zgubek na polowaniu

cork (8)cork (7)cork (6)

cork (5)
Pub w Alejce Trzeźwości. Marketingowa perełka

cork (4)cork (10)

cork (9)
Dzień bez kawy to nie dzień
cork (19)
Uniwersytet. Zielono, spokojnie, idealnie

cork (20)

To nie do końca jest tak, że zwiedzam to miasto. Przez Cork biegnę, by dostać się na miejsce spotterskie. Odpoczywam tam fotografując przelatujące maszyny. I jutro też tam pójdę.

cork001cork002cork003cork006cork007cork008cork009

Zdjęcia, jak zawsze, robiłam ja

Źródła:

Mój brat

Historia psiej miski [ang] http://readingthesigns.weebly.com/blog/seamus-murphy-dog-water-trough

12 słów i wyrażeń, które w Cork mają całkowicie inne znaczenie [ang] http://www.dailyedge.ie/cork-slang-meaning-1754837-Nov2014/

Slang Cork [ang] http://www.corkpastandpresent.ie/cultureincork/corkslang/

Dlaczego Cork to rebeliancki okręg [ang]  https://theculturetrip.com/europe/ireland/articles/why-is-cork-called-the-rebel-county/

Fakty na temat Cork [ang] https://youtu.be/QXCQNpqcKCk

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s